10 palców ateizmu - Tyranie

"Ateizm rodzi się zwykle z nieczystego sumienia. Niewiara rodzi się z grzechu, nie z rozumowania" - Arcybiskup Fulton Sheen.
 
Dopóki starczy sił lubimy działać w pojedynkę i spijać śmietankę zwycięstwa. Dopiero jak zaczyna brakować nam energii szukamy kogoś kto nam pomoże. Parafrazując słowa psalmu 127 można dosadnie oddać czym jest tyranie i ciężka praca. „Daremne jest wasze wstawanie przed świtem i tyranie do późna w nocy, chleb spożywacie zapracowany ciężko, a Pan we śnie [kontemplacji] obdarza swych umiłowanych”, czyli tych, którzy są w Niego wpatrzeni.
Ten psalm doskonale obrazuje scenę z domu Marty i Marii, kiedy Marta tyrała, a młodsza siostra siedziała i nie wstała, aby pomóc siostrze tylko słuchała Jezusa (por. Łk 10,38-42). Słowa Marty są jak uderzenie pioruna: Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? I chciałoby się dodać „ona nie kiwnie nawet palcem, żeby mi pomóc, a Ty jej nic nie powiesz! Są jak wyrzut ateisty: Co to za Bóg, który nie pomoże i pstryknięciem palca nie sprawi, że robota sama się zrobi!? Po co te zakony kontemplacyjne, darmozjady jedne?!” Frustracja Marty rosła wraz z utratą sił do pracy...
 
MartaMaria
 
Można stracić wiarę w człowieka zaharowując się jak Marta i patrząc na bezczynność Marii. Często jesteśmy jak Marta tak zmęczeni, że nie mamy ochoty na nic. Cała energia gdzieś poszła, ulotniła się, zostaliśmy sami ze sobą i swą bezsilnością. Wypaliliśmy się. Maria wybrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona. Maria czerpie energię, Marta traci energię.
Całkowita energia = energia potencjalna (odpoczywania, modlitwy, kontemplacji) + energia kinetyczna (ruchu, wysiłku,wykonywanej pracy).
Stąd Ci, którzy pracując kontemplują Jezusa, mają tej energii najwięcej. Pamiętaj, aby świętować,czyli odpocząć od tyrania, czytaj pracy bez modlitwy. Odpoczynek ma coś boskiego w sobie, a praca coś niewolniczego. Jeszcze tyle rzeczy muszę osiągnąć, tyle rzeczy zdobyć, tyle rzeczy wywalczyć, tyle rzeczy zrobić, a „potrzeba tak mało, albo tylko jednego”.

Dodaj komentarz