Drobne kroczki na pustyni. Opowieść o Mojżeszu.

SACRUM - Śródmózgowie cz. 2 (Istota czarna) - Tam gdzie zaczyna i kończy się wolność.

Istota czarna obok jądra czerwiennego jest kolejnym elementem tzw. układu pozapiramidowego i mieści się w brzusznej (przedniej) części śródmózgowia. Zawiera duże ilości barwnika i stąd bierze się jej ciemne zabarwienie. Prawidłowa funkcja tej struktury odpowiada za kontrolowanie ruchów dowolnych - ruchów nad którymi panuje nasza wola oraz ruchów szybkich od pstrykania palcami po taniec. Jeżeli ta część mózgu ulegnie uszkodzeniu mamy do czynienia z powstaniem choroby Parkinsona i zespołów parkinsonopodobnych.
Najważniejszym zatem objawem w uszkodzeniu istoty czarnej są tzw. ruchy mimowolne ( nad którymi nie możemy mieć kontroli). Możemy do nich zaliczyć m.in.: drżenia, ruchy atetotyczne (powolne ruchy skręcające w obrębie kończyn górnych),  tiki, mlaskanie, wysuwanie języka, zagryzania warg, mioklonie (drgania mięśni). Można powiedzieć, że osoba z uszkodzoną istotą czarną traci wolność w swoim ciele, które „robi co chce”. W zaawansowanej chorobie Parkinsona występuje niewyraźna mowa, drżenie, sztywność mięśniowa, trudności w rozpoczęciu ruchów, mała ekspresja ruchów, spowolnienie ruchów, chód drobnymi, szurającymi kroczkami. W badaniu sekcyjnym osoby zmarłej chorującej na ch. Parkinsona nie występuje charakterystyczna pigmentacji tej części śródmózgowia.
 
TALIT SRODMOZGOWIE
 
PROFANUM - Opowieść o Mojżeszu
 
Po 400 latach niewoli Izrael wyszedł z Egiptu. Bóg posłużył się nieśmiałym, jąkającym się, zakompleksionym człowiekiem, wychowanym na dworze faraona, odrzuconym przez Egipcjan i swoich, w obronie których chciał stanąć zabijając Egipcjanina. Biblia mówi o nim, że był najpokorniejszym z ludzi. Mojżesz, czyli wyjęty z wody, wyjęty ze swojego ludu, wyjęty spod prawa, wybrany ... nieśmiały. „Ustami” mamroczącego, jąkającego się Mojżesza został jego brat Aaron. Po wyjściu z niewoli egipskiej, na górze Synaj Izrael otrzymał „niewolę Prawa”. Dwa prążki istoty czarnej to jak dwie tablice kamienne z przykazaniami, które przez Mojżesza Bóg dał Izraelitom. Prawo zostało dane, by człowiek czuł się bezpieczniej, by dorósł do wolności syna jak pisze o tym św. Paweł. Przykazania nas nie ograniczają, są jak istota czarna mózgu. Dzięki nim panujemy nad ruchami dowolnymi, wtedy wszystko mieści się w „granicach fizjologii”. Jeżeli wymazujemy przykazania Boże to grożą nam ruchy mimowolne, które wychodzą poza „granice normy”. Nieposłuszeństwo Bogu na pustyni skutkowało tym, że Izraelici którzy wyszli z Egiptu jako niewolnicy, nie mogli wejść wolni do Ziemi Obiecanej. Ich pochód przez pustynię był jak poruszanie do przodu drobnymi, szurającymi kroczkami... Jeszcze jedna myśl. W tradycji Izraela podczas modlitwy zarzuca się na głowę i ramiona szal tzw. Talit. Do najważniejszych części tego szala należą frędzle (cicit) w rogach szala przypominające o Torze - prawie Bożym. Mnie zastanawiają jednak te pasy...

Dodaj komentarz